Az öregedés hatását gyakran az ízületeinkbe kúszó fájdalmakkal érzékeljük. Mi történik valójában a testünkkel, és miért van az, hogy az ízületek gyakran egyre merevebbek és fájdalmasabbak lesznek, ahogy öregszünk?
Home » Az ízületek merevedése az életkor előrehaladtával
Melyek az ízületek típusai és mi a feladatuk?
A felnőtt embernek 206 csontja van, amelyeket ízületek kötnek össze. Ezek vagy mozgást biztosítanak, vagy összekötik a csontokat. Az ízületek szerkezetük alapján három típusba sorolhatók: rostos, porcos és szabadon mozgó vagy szinoviális ízületek. A szabadon mozgó ízületek a leggyakoribbak, ide tartoznak a csuklóízületek (ujjak és lábujjak), a forgóízületek (könyök) és a gömbízületek (váll- és csípőízületek).
Ízületeink akkor mozognak, amikor egy izom egy másik csontra húz, és ezt az idegrendszerünk irányítja.
Ízületi merevség a menopauza idején
A menopauzában lévő nőknél fájó vagy merev ízületek jelentkezhetnek, és ezt számos különböző tényező okozhatja.
Az ösztrogén fontos szerepet játszik ízületeink kötőszövetének és kenőképességének fenntartásában. Mivel ennek a hormonnak a szintje a menopauza során csökken, ez negatívan befolyásolhatja az ízület karbantartását. A térdek és a vállak például egyre merevebbnek lehetnek, mivel a szalagok a kenés hiánya miatt veszítenek rugalmasságukból.
Ennek eredményeképpen a menopauza gyakran súlyosbítja az ízületi szöveteket, amelyek irritáló fájdalmakat okoznak, ami még rosszabbá válik, mivel az ösztrogén is segít megelőzni az ilyen gyulladásokat.
Az ízületi fájdalom az ujjakban, a medencében és a hátban is jelentkezhet. A legtöbb esetben ez kezelés nélkül elmúlik, de egyeseket akár évekig is kínozhat.
A menopauzában lévő nőknél megnő a csontritkulás, a szív- és érrendszeri betegségek és a húgyúti fertőzések kockázata is. A csontvesztés mérsékelhető az orvosilag ajánlott mennyiségű D-vitamin és kalcium tőkehalmájolajból és tejből történő bevitelével, valamint a csontvázat erősítő rendszeres testmozgással kombinálva.
Öregedés és merev ízületek
Nem csak a klimaxos nőknél nő az ízületi fájdalmak fokozott kockázata – a merevség és a gyengébb izmok az 50 év feletti férfiakat és nőket is érinthetik. Egyes esetekben ez még korábban is kezdődhet.
Ahogy öregszünk, fájdalmas merevséget vagy egyéb irritációt tapasztalhatunk az ízületekben. A normális öregedési folyamatok mellett ezek közé tartozhatnak a nyak, a hát, az izmok, az ízületek, az inak vagy az idegek sérüléséből vagy betegségéből eredő állapotok is. Sok esetben nem mutatható ki a fájdalom konkrét oka.
Mint sok ízületünket, ezeket is porcok kötik össze, amelyek életünk során elhasználódnak. Ez a porc meszesedéséhez vezet, ahol a sérült szövetet egyenetlenül pótolják a kalciumlerakódások. Ez váltja ki az ízületi gyulladást, amely mozgás és nyújtás közben merevséget és fájdalmat okoz. Ahogy öregszünk, a gerincünkben és más ízületeinkben vagy csontjainkban bekövetkező változások a testmagasság csökkenését, a rugalmasság elvesztését és a testtartásunk megváltozását eredményezhetik.
Az osteoarthritis a 60 évesek kb. 10-20%-át érinti, és a 65 évesek kb. 50%-ánál észlelhető. Az osteoarthritis és a csontritkulás kialakulása növelheti az esésekből eredő törések kockázatát, különösen a csípő- és a térdízületeket érintően. Még az egyszerű mozgások is kellemetlenséget okozhatnak, és a járás egyre nehezebbé válhat. Az ízületi gyulladás az ujj-, hüvelyk- és lábujjízületekben is fájdalmasan fellángolhat.
A D-vitamin hiánya szintén súlyosbíthatja az ízületi merevséget. Ajánlott a szükséges mennyiségű D-vitamin bevitele, mivel segít fenntartani a normális csontozatot és támogatja az immunrendszert.
Így előzheti meg az ízületi merevséget
A legjobb megoldás, ha eleve elkerüljük a merev ízületek kialakulását, mivel a megelőzés jobb, mint a gyógyítás. Sajnos, ha mégis szenved tőlük, vannak olyan megoldások, amelyek csökkenthetik a fájdalmat és jobb életminőséget biztosíthatnak.
Az életmódváltás segíthet enyhíteni az osteoarthritis és a merev ízületek okozta fájdalmat. A kutatások azt mutatják, hogy a nagy intenzitású testmozgás, az egészséges táplálkozás és a szellemi aktivitás segíthet kordában tartani a fájdalmakat. Állítson fel magának egy reális edzésprogramot a teste állapotát szem előtt tartva, és ne feledje, hogy minél idősebb, annál több edzésre lesz szüksége ugyanahhoz a hatáshoz. A legjobb idő a kezdésre most!
Íme a megelőző intézkedések listája:
- A gyaloglás, az úszás és az általános testmozgás elengedhetetlen a mobilitás fenntartásához, csakúgy, mint a helyes testmozgás. Ez növeli a kötőszövetek tápanyagellátását, és ellensúlyozhatja a porckárosodást és az osteoarthritist. Az izmok erősítése szintén segíthet az ízületek stabilizálásában és a járás javításában. A testmozgás elengedhetetlen, ahogy öregszünk!
- Tartsa meg jó testtartását a hát, a has, a vállak és a lábak edzéssel történő erősítésével.
- A rendszeres nyújtás szintén ellensúlyozhatja a merevséget.
- Szedjen naponta D-vitamint, hogy serkentse a szervezetben a kalcium felszívódását az ételekből. A D-vitamin segít továbbá fenntartani a szervezet egészséges csont- és izomszerkezetét.
- Kerülje a túlsúlyt, hogy elkerülje az ízületekre nehezedő extra terhelést.
Ételek, amelyek pozitív hatással lehetnek az ízületi fájdalmakra:
– Olaj salátaöntetként
- Olívaolaj, lenmagolaj, dióolaj
– Olaj a sütéshez
- Olívaolaj és repceolaj, vagy margarin
– Chili
– Méz
– Hal és omega – 3 zsírsavak
- Egyen hetente legalább két-három alkalommal olajos halat vacsorára
- Halat például szendvicsek feltétjeként
– Zöldség vagy gyümölcs: ne feledje, naponta 5 alkalommal
- Avokádó
- Bab és lencse
- Sótlan nyers diófélék és magvak mérsékelt mennyiségben
- Friss, konzervált, fagyasztott és hőkezelt gyümölcsök és zöldségek
– Teljekiőrlésű gabona és pékárúk
– Cukorozatlan müzli, granola
– Napi 3 adag tejtermék
– A gyömbér és a kurkuma csökkentheti a gyulladásos reakciókat a szervezetben
Ízületi fájdalmak esetén kerülendő élelmiszerek:
– Vörös húsok
– Feldolgozott élelmiszerek
– Édességek
– Telített zsírok
– Finomított liszt
– Szénhidrátban gazdag és finomított szénhidráttartalmú élelmiszerek
– Napraforgóolaj és pálmaolaj
Möller’s halolaj az ízületekért:
Bár kiegyensúlyozott étrenddel és testmozgással segíthet megelőzni a merev és fájó ízületeket, célszerű olyan étrend-kiegészítőket szedni, amelyek az ízületi problémák kezelését célozzák. A Möller’s halolaj ideális az egészséges szervezet fenntartásához és a mozgásprogram támogatásához. Vitaminokat és más alapvető tápanyagokat egyaránt kombinálnak, hogy segítsenek leküzdeni az öregedés ízületeinkre gyakorolt hatásait.
Möller’s termékeinket ITT tudja megnézni, megvásárolni.
Ahhoz, hogy a szervezetee minden nap megkapjon mindent, amire szüksége van, szedjen be naponta egy teáskanál (5 ml) Möller’s halmájolajat egész évben! A megfelelő mennyiségű D-, A- és E-vitaminnal, valamint az omega-3 zsírsavakkal, a DHA-val és az EPA-val a vitaminhiányt is elkerülheti!
What is good health?
Do you have a good lifestyle?
Lifestyle simply means the way in which you live. Health and lifestyle go hand in hand. You might feel you have a good lifestyle if you are physically active, eat healthily and generally experience a sense of wellbeing. Conversely, if you want good health you should also have a good lifestyle.
Physical activity is the major contributor to a good lifestyle, but diet, drugs, stress, sleep and social conditions are also play an important role. Being able to use the body properly to avoid injury also affects lifestyle. Physical activity can also prevent depression and help you to recover more quickly from mental illness, both of which obviously affect your lifestyle.
Diet can be a difficult topic for many. Perhaps you eat too much or too little or maybe you find it hard to know what foods to combine to have a balanced diet. It’s also important to eat food that contains important vitamins, minerals and dietary fibre, omega-3 and antioxidants. On top of all this, you also need to get enough energy, protein and the correct fatty acids. The requirement for these nutrients changes throughout your life. When you are older you also have different requirements than children and younger adults. Women also have different requirements than men. Pregnant and breastfeeding mothers also have special requirements.
When you get older, you lose muscle mass and your body requires less energy and therefore less food. You may lead a less active life than you did before, which is why you require less food. However, your need for minerals, vitamins and other nutrients remains the same. Of course, there are plenty of healthy and active older people, but when you reach 70 to 80 years of age, it’s easier to become ill, especially during flu season.
Some steps you can take to improve your lifestyle and health are to:
- eat a healthy and varied diet
- stay active
- watch your weight
- avoid too much alcohol and don’t smoke
- get enough sleep
- think positive
- practise good hygiene
What is good quality of life?
The World Health Organisation (WHO) defines quality of life as a state where the individual can realise their potential, cope with normal stressful situations, work in a rewarding and positive way, and be able to contribute to others and society.
Quality of life is a wide and somewhat diffuse concept that includes joy in, and a desire for, life. These are values that are rather felt than measured, which in turn are based on personal environment and choices. Quality of life doesn’t necessarily depend on being healthy or sick. It’s the moments between worries, sorrows, problems and ailments that matter. For example, if you have a chronic illness, a feeling of mastery can be important when talking about quality of life.
To sum up, quality of life is a combination of health, lifestyle, networks and social support. It’s about experiencing joy, meaning in life, satisfaction, security and a sense of belonging, as well as being able to use your strengths. It’s also about feeling interest in life, coping with everyday situations and a being committed to something or someone. If you have good quality of life, you will be able to cope better with the inevitable stressful situations in life.
További cikkek
Tőkehalmáj-olaj fogyasztás egész évben!
a-vitamin d-vitamin
Az ízületek merevedése az életkor előrehaladtával
menopauza merev ízületek
Möller’s tőkehalmáj-olaj- a fenntartható megoldás
fenntarthatóság tőkehalmáj-olaj