senior ladies who exercise

Longevity: a hosszú, egészséges élet művészete

Sokan szeretnénk sokáig élni, de a valódi cél nem csupán az élettartam meghosszabbítása, hanem az egészséges, energikus évek megőrzése is. Ez a gondolkodásmód rejlik a „longevity” (magyarul: hosszú élettartam, hosszú életminőség) fogalma mögött, amely egyre népszerűbbé válik világszerte – nemcsak az orvostudományban, hanem a mindennapi életben is.

De mit is jelent pontosan a longevity, és mit tehetünk mi magunk ennek elérése érdekében?

Mi az a longevity?

A “longevity” nem pusztán azt jelenti, hogy sokáig élünk – hanem azt, hogy az öregedési folyamatokat lelassítva, minél tovább megőrizzük testi-lelki jóllétünket, fittségünket és életkedvünket.

Ez egy holisztikus szemlélet, amely magában foglalja:

  • a megelőzést (krónikus betegségek kockázatának csökkentését),
  • a test és az agy karbantartását,
  • a mentális és érzelmi egyensúly megőrzését,
  • és az olyan életmódbeli döntéseket, amelyek hosszú távon támogatják a vitalitást.

 

5 alapelv, ha hosszú, egészséges életre vágysz

  1. Tápanyagdús, gyulladáscsökkentő étrend
    A mediterrán típusú étrend – sok zöldséggel, halakkal, teljes kiőrlésű gabonákkal, magvakkal és olívaolajjal – bizonyítottan támogatja a hosszú életet. A gyulladások csökkentése kulcsfontosságú, mivel a krónikus, „csendes” gyulladások számos öregedéssel járó betegség (pl. Alzheimer-kór, szívbetegségek) hátterében állnak.
  2. Rendszeres testmozgás
    A mozgás nem csak az izmainkat tartja formában, hanem az agyunkat, a szívünket és az immunrendszerünket is. Már napi 20–30 perc séta vagy könnyű testmozgás is mérhető hatással van az egészségi állapotra és az élettartamra.
  3. Megfelelő omega-3 bevitel
    Az omega-3 zsírsavak, különösen az EPA és DHA, a sejtfalak rugalmasságának megőrzésében, a gyulladások csökkentésében és az agy egészségének fenntartásában játszanak szerepet – mind kritikus tényezők a longevity szempontjából.
    Sajnos kevesen fogyasztanak elegendő tengeri halat – így a minőségi étrendkiegészítők nagy segítséget jelenthetnek.
  4. Minőségi alvás és stresszkezelés
    A krónikus alváshiány és a tartós stressz nemcsak lemerítik az energiatartalékokat, de gyorsítják az öregedési folyamatokat is. A nyugodt, pihentető alvás regenerálja az idegrendszert és csökkenti a szervezetben a gyulladásos markereket.
  5. Közösség, érzelmi kapcsolatok, célérzet
    A boldog ember tovább él – és ez nem közhely. A társas kapcsolatok, a célok, az aktivitás (legyen az munka, hobbi vagy önkéntesség) mind pozitívan befolyásolják az egészséget és a hosszú élet esélyét.

 

Az omega-3 szerepe a sejtszintű öregedés lassításában

Tudtad, hogy a kutatások szerint azoknak az embereknek, akiknek magasabb a vérük omega-3 szintje, lassabban rövidülnek a telomerjeik? A telomerek a kromoszómáink végén található „védőkupakok”, amelyek hossza összefüggésben áll a biológiai életkorral és az öregedési sebességgel. Az omega-3 tehát nem csupán „jó a szívnek” – hanem hatással lehet a sejtek élettartamára is.

 

Möller’s – megbízható partner a longevity úton

A Möller’s több mint 160 éve kínál megbízható, prémium minőségű halolaj-készítményeket. Ha szeretnél tudatosan tenni a hosszú, egészséges évekért, a Möller’s omega-3 termékek egy biztonságos és természetes módja annak, hogy napi szinten támogasd a szervezetedet.

 

Összegzés: a longevity nem elérhetetlen – csak el kell kezdeni

A hosszú élet nem „genetikai lottó”, hanem sok apró, tudatos döntés összessége. Táplálkozz okosan, mozogj rendszeresen, kezeld a stresszt, ápolj kapcsolatokat – és gondoskodj a tested megfelelő tápanyag-ellátásáról.

Az omega-3 zsírsavak – például a Möller’s halolaj formájában – ebben az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb segítség lehet.

 

What is good health?

Do you have a good lifestyle?

Lifestyle simply means the way in which you live. Health and lifestyle go hand in hand. You might feel you have a good lifestyle if you are physically active, eat healthily and generally experience a sense of wellbeing. Conversely, if you want good health you should also have a good lifestyle.

Physical activity is the major contributor to a good lifestyle, but diet, drugs, stress, sleep and social conditions are also play an important role. Being able to use the body properly to avoid injury also affects lifestyle. Physical activity can also prevent depression and help you to recover more quickly from mental illness, both of which obviously affect your lifestyle.

Diet can be a difficult topic for many. Perhaps you eat too much or too little or maybe you find it hard to know what foods to combine to have a balanced diet. It’s also important to eat food that contains important vitamins, minerals and dietary fibre, omega-3 and antioxidants. On top of all this, you also need to get enough energy, protein and the correct fatty acids. The requirement for these nutrients changes throughout your life. When you are older you also have different requirements than children and younger adults. Women also have different requirements than men. Pregnant and breastfeeding mothers also have special requirements.

When you get older, you lose muscle mass and your body requires less energy and therefore less food. You may lead a less active life than you did before, which is why you require less food. However, your need for minerals, vitamins and other nutrients remains the same. Of course, there are plenty of healthy and active older people, but when you reach 70 to 80 years of age, it’s easier to become ill, especially during flu season.

Some steps you can take to improve your lifestyle and health are to:

What is good quality of life?

The World Health Organisation (WHO) defines quality of life as a state where the individual can realise their potential, cope with normal stressful situations, work in a rewarding and positive way, and be able to contribute to others and society. 

Quality of life is a wide and somewhat diffuse concept that includes joy in, and a desire for, life. These are values that are rather felt than measured, which in turn are based on personal environment and choices. Quality of life doesn’t necessarily depend on being healthy or sick. It’s the moments between worries, sorrows, problems and ailments that matter. For example, if you have a chronic illness, a feeling of mastery can be important when talking about quality of life.

To sum up, quality of life is a combination of health, lifestyle, networks and social support. It’s about experiencing joy, meaning in life, satisfaction, security and a sense of belonging, as well as being able to use your strengths. It’s also about feeling interest in life, coping with everyday situations and a being committed to something or someone. If you have good quality of life, you will be able to cope better with the inevitable stressful situations in life.

Termékeink